Active Beauty
Jak funguje digitální detox a co nám přináší
Text: Katharina Schmiedjell
doba čtení: min
Vypnout

Jak funguje digitální detox a co nám přináší

Činí nás naše závislost na mobilních telefonech stále osamělejšími a nešťastnějšími? Zdá se, že to potvrzuje mnoho studií. Pokud používáme chytré telefony příliš často a příliš dlouho, stáváme se nepozornými a depresivními. Ale jak se nám má podařit dívat se na mobilní telefony méně, když je musíme mít neustále u sebe? Přinášíme pět tipů na digitální detox – a odpovědi na otázku, kolik toho digitální abstinence vlastně přináší.

Pět tipů pro digitální detox

1. Nepovolovat notifikace

Téměř všechny aplikace nabízejí možnost informovat se o novinkách prostřednictvím notifikací. Pokud však používáme mnoho aplikací, stává se náš smartphone nepřetržitým zlodějem naší pozornosti, neustále vibruje, zvoní nebo svítí. Proto je nejlepší dát mobilní telefon do tichého režimu, vypnout oznámení nebo – pokud chceme být opravdu důslední – některé aplikace smazat.

2. Klíčové funkce

Funkce jako budík, fotoaparát nebo svítilna jsou praktickými doplňkovými funkcemi, ale pro digitální detoxikaci jsou všechno možné, jen ne užitečné. Protože jakmile máme v ruce mobilní telefon, využijeme příležitosti podívat se zas a znovu na naše sociální sítě. Proto je nejlepší tyto doplňkové služby využívat starou dobrou cestou a na noční stolek umístit například obzvláště dekorativní budík.

3. Společenská očekávání

Chytrý telefon způsobuje digitální stres, ale často se k němu přidává i stres sociální. Kvůli neustálé dostupnosti aplikací, jako je WhatsApp, jsme často pod tlakem, abychom na vše reagovali okamžitě. Bude si druhá osoba myslet, že jsem nezdvořilý, když nebudu reagovat okamžitě? Takové myšlenky někdy vedou k tomu, že kvůli smartphonu trpí i naše skutečné vztahy. Pokud přátelům a rodině otevřeně sdělíme, že už nejsme nepřetržitě k dispozici a že za tím není žádný zlý úmysl, možná se v rámci digitálního detoxu najde i jeden nebo dva následovníci.

Digitální detox pro více času bez smartphonu


4. Vytvořit čas a prostor bez chytrých telefonů

Místo toho, abychom byli nepřetržitě online, je lepší vyhradit si pro používání chytrého telefonu pevně stanovené časy během dne a kontrolovat pouze e-mailovou schránku nebo textové zprávy. Pokročilí uživatelé nechávají své mobilní telefony doma během určitých aktivit. Například když se setkávají s přáteli, jdou do supermarketu nebo na sport. Dalším krokem je omezit používání chytrého telefonu i doma. Zónami bez mobilních telefonů mohou být jídelní stůl nebo ložnice.

5. Závislost na hlubší úrovni

V zásadě je vhodné prozkoumat pozadí problematického používání chytrých telefonů. Může to být s odborným vedením v rámci terapie, ale často stačí položit si správné otázky. Když máme nutkání podívat se na mobilní telefon, zkusme si místo toho všímat: „Jak se právě teď cítím? Co se se mnou děje? Jaké myšlenky se mi honí hlavou? Znepokojuje mě něco?“.
Velmi užitečný může být pohled na situace, ve kterých saháme po mobilním telefonu. Jakmile zjistíme, jakou funkci pro nás používání chytrého telefonu má, můžeme se závislosti na mobilním telefonu zkusit zbavit.

Co skutečně přináší digitální detox?

Nadměrné používání chytrých telefonů nás nedělá šťastnými, to je jisté. Ale dělá nás šťastnými omezování? Studie Kalifornské univerzity v Los Angeles tvrdí, že nutně ne. Účastníci studie museli zhruba na týden výrazně omezit používání mobilního telefonu nebo se bez něj zcela obejít. Poté byly účinky abstinence od smartphonů porovnány s několika kontrolními skupinami. Podle výsledků podpořilo omezení telefonů pocit samostatnosti, sebedůvěry, soustředění a celkové spokojenosti ale jen v malé míře. Úplná abstinence od mobilních telefonů měla ještě menší účinky nezvýšila pohodu ani nezlepšila depresivní tendence. Naopak u osob, které praktikovaly radikální digitální detox, se mírně zvýšily negativní pocity.

Úplné odříznutí se od digitálního světa tedy také nevede k osobnímu štěstí. Ale zpochybnit strávený čas na mobilním telefonu a omezit jej tam, kde si člověk všimne, že už mu to nedělá dobře, rozhodně není špatné.
x
Omlouváme se, ale pro váš dotaz jsme nenašli žádné výsledky. Zkuste to s jinými hledanými výrazy.