Osm nápadů, jak zabalit dárky udržitelným způsobem
Dárky se spoustou třpytek, mašlí a barevného papíru patří k Vánocům stejně jako vánoční stromeček na Štědrý den. Lze to udělat i ekologičtěji. Přinášíme kreativní nápady, jak zabalit dárky udržitelným způsobem, aby vypadaly pod vánočním stromečkem opravdu dobře.
Všichni milujeme kouzlo Vánoc – a například vzrušení z rozbalování dárků a šustění papíru... To však není příliš dobré pro životní prostředí. Každý rok se vyprodukují tisíce tun odpadového papíru. Existuje však i mnohem ekologičtější způsob.
Pokud dárky na Vánoce zabalíte udržitelným způsobem, vložíte do nich mnohem více lásky (k obalu, k obdarovanému i k životnímu prostředí) a nikdo se nemusí vzdát radostného rozbalování. Každá domácnost má k dispozici materiály, které lze recyklovat, a zabalit tak dárky šetrně k životnímu prostředí. S následujícími osmi nápady na ekologičtější balení dárků se snadno obejdete bez celofánu, balicího papíru a jednorázových plastových stuh – a uděláte na Vánoce dobrý skutek.
1. Starý papír místo balicího papíru
Pokud i přesto chcete balit dárky do papíru, můžete se vyhnout dalšímu odpadu recyklací starého papíru. Novinové stránky s velkým množstvím textu a několika málo obrázky vypadají obzvlášť pěkně. Dobře však vypadají i stránky časopisů se skvělými fotografiemi nebo ilustracemi.
2. Princip bábuška: Dárek v dárku
Dalším způsobem, jak skoncovat s horami obalového odpadu, je vybrat materiál tak, aby byl sám součástí dárku. Ať už se jedná o make-up v odpovídající kosmetické taštičce, domácí čokoládu ve vintage plechovce na sušenky, kuchařku zabalenou v utěrce, šicí sadu zabalenou v šicím vzoru, svetr z recyklované vlny v plátěném pytlíku na prádlo nebo teplé rukavice zabalené v turistické mapě s vyznačeným tipem na výlet – balení může udělat stejnou radost jako samotný dárek. Velmi originální je udržitelné zabalení do voskovaných ubrousků z včelího vosku. Jsou omyvatelné a lze je používat k dlouhodobému skladování potravin, které tím dokonce vydrží déle čerstvé.
3. Druhá šance pro papírové tašky
Pokud si domů nosíte nákup v papírové tašce, můžete ji po použití rozříznout a recyklovat na balicí papír. Aby to celé nakonec vypadalo dobře, můžete bramborovými razítky nanášet vzory nebo vytvářet různé dekorace barvami či tužkami. Můžete se také pustit do kaligrafie a na ni navazujícího moderního handletteringu.
4. Dárkové krabice
Vlastnoručně vyzdobené přepravní krabice nebo krabice od bot lze po oslavách znovu použít jako úložný prostor v dětském pokoji nebo domácí kanceláři. Chcete-li, aby vypadaly elegantně po celý rok, zvolte neutrální vzory. Mimochodem, dárkové krabice můžete správnou technikou skládání vyrobit i ze starých obalů od cereálií. Pokud dostanete pěknou dárkovou krabici nebo tašku, jednoduše ji znovu použijte pro další dárek.
5. Malé krabičky na poklady
Drobné dárky, například šperky, se dají zabalit do vyzdobených zavařovacích sklenic. Malé dárkové krabičky můžete vyrobit také z ruliček od toaletního papíru, které vypadají skvěle ozdobené.
6. Vzkaz v lahvi
Pokud chcete něco jiného než obvyklou obálku, můžete dopisy, básně a poukázky zabalit stylově do starých skleněných lahví. Pro děti není nic zajímavějšího než najít uvnitř mapu s pokladem a spojit tak obdarování s malým hledáním.
7. Skvělé techniky skládání
To, že si odpustíme ekologicky náročný balicí papír, ještě neznamená, že náš dárek nemůže vypadat hezky. Zejména u obyčejného papíru mají chytré techniky skládání mnohem větší účinek. Proč to nezkusit – inspiraci najdete na Pinterestu.
8. Zdobení dárků
Pokud chcete balit dárky udržitelným způsobem, použijte místo obvyklé plastové dárkové stuhy tu z rostlinných vláken nebo kompostovatelný papír. Vhodné jsou také stuhy z přírodních materiálů, jako je juta, vlna a konopí, nebo kuchyňské bylinky, jako je rozmarýn a tymián, či kvetoucí větvičky, šišky a podobně.
Jednorázové dárkové stuhy je nejlepší nahradit vysoce kvalitními a opakovaně použitelnými textilními stuhami. Udržitelné jsou také dárkové visačky.