Proč dokáže hudba vykouzlit výjimečné Vánoce
Vánoční období má svůj zvláštní sound. Proč se ale během adventu rádi necháváme unášet písněmi, kterým se obvykle po celý rok vyhýbáme? A proč jsou Vánoce díky hudbě tak výjimečné?
Kdy začíná předvánoční období? Když z půdy vynášíme krabice s vánočními ozdobami, když do svých domovů vpouštíme vánoční vůně. A když i zarytí fanoušci Metallicy a obdivovatelé Taylor Swift zpívají nahlas tytéž písně. S adventním obdobím se na nás vyhrne záplava písní, které jsme se naučili nazpaměť už jako děti. Ještě na konci minulého roku jsme přísahali, že už je nikdy nebudeme chtít slyšet, natož zpívat. Nicméně Vánoce by nebyly Vánocemi, kdybychom alespoň pětkrát neslyšeli "Last Christmas" a "All I Want For Christmas Is You".
Protože jestli se na něco můžeme v předvánočním čase spolehnout, je to tradiční sled stavů mysli od šoku ("To už je zase čas?") přes nedočkavost ("Už je to skoro tady!") až po přesycení ("Prosím, už nikdy nepouštějte tuhle písničku!"). Vysvětlíme, proč tomu tak je - a proč musí Vánoce znít právě tak, jak zní.
Proč se neobejdeme bez hudby – a to nejen o Vánocích
Takto na nás v podstatě hudba působí
Hudba je mnohem víc než jen zábava a šum v pozadí. Působí blahodárně na duši a produkuje hormony štěstí. Hudba ovlivňuje srdeční tep, krevní tlak, dechovou frekvenci, svalové napětí a hormonální rovnováhu člověka. Muzika lidi spojuje, připomíná jim nezapomenutelné okamžiky a vytváří pozitivní atmosféru. Dokáže ulevit od bolesti a terapeuticky se využívá i v medicíně. Hudba dokonce přispívá k rozvoji dětí. Děti, které se věnují hudbě, se lépe učí cizí jazyky. Lidé, kteří v dětství pravidelně hráli nebo poslouchali hudbu, nepotřebují ve stáří naslouchátka tak často. Věda může seznam prokázaných pozitivních účinků neustále rozšiřovat.
Jak mozek zpracovává hudbu
Hudba je pro náš mozek velkou výzvou, protože se skládá z mnoha najednou probíhajících informací. Je třeba rozpoznat výšku tónu, akordy a melodii a vzájemně je porovnat. Také se zjišťuje časová posloupnost tónů, což utváří takty a rytmy. Mozek musí všechny tyto a další informace najednou zpracovat.
Proč milujeme hudbu o Vánocích
Limbický systém, který z mozku řídí pocity, je hudbou stimulován. Zvuky tedy dokážou vyvolat emoce – a to také proto, že mohou připomínat významné události. Přes veškerý odpor k věčnému "Last Christmas" a "Jingle Bells", hudba podněcuje mnoho vzpomínek, zejména v době Vánoc. Často stačí jen několik důvěrně známých tónů, abyste si v mžiku připomněli dětské nadšení uplynulých let. Mnohým z nás tak stačí k vánoční náladě jediná vánoční píseň. Co ve vás dokáží v mžiku vyvolat první cinkavé vteřiny písně Tři Oříšky?
Právě tehdy si můžete pustit písničky, které by se po zbytek roku ani omylem do osobního playlistu na Spotify nepřimotaly. Když je však posloucháme o Vánocích, cítíme to známé opojení, o kterém často ani nevíme, odkud přesně se bere a proč ho cítíme. A to až do chvíle, kdy toho začne být zase trochu až moc a my přísaháme, že to bylo naposledy, co jsme si doma vyřvávali - hlasitě a blaženě - "All I want For Christmas Is You".
Přesto nás náš mozek každý rok znovu ošálí. Ještě stále jsme obklopeni barveným podzimem, když se najednou nečekaně ozve z reproduktorů v supermarketu "Last Christmas". Během několika vteřin vás mozek překvapí nečekanými pocity štěstí a s nimi spojenými vzpomínkami. A vlastně nám dojde, že je to přeci jen velmi pěkná písnička.
dm Playlist: Kouzelný zimní čas
Poslechněte si dm vánoční playlist na Spotify. Odkaz k Magical Winter Time zde.