Udržitelné nakupování v létě: Tři tipy
V horkých měsících roku jsme obvykle na cestách více než v zimě. To ovlivňuje i naše nákupní a stravovací návyky. Jak na udržitelné nakupování i během léta? Takhle!
Jistě to také znáte: Jídlo na týden máte víceméně naplánované, lednice je dobře zásobená a pak se najednou všechno vyvrbí jinak, než bylo v plánu. Pozvání na grilování k přátelům na poslední chvíli, spontánní drink po práci nebo nechuť jít v horkém letním dni do kuchyně. Přes veškerou letní svobodu mohou takové změny plánů znamenat konec cenných potravin, které se v nejhorším případě musí vyhodit. S těmito třemi tipy můžete bojovat proti letnímu plýtvání.
Starý dobrý nákupní seznam vám usnadní život a pomůže vám nakupovat udržitelně.
Snažte se mít doma vždy určitý základní sortiment potravin, nejlépe dobře uskladněný v krabicích nebo v lednici či mrazáku. Pravidelně kontrolujte, které potraviny se blíží době expirace.
Tyto základní zdravé ingredience by neměly ve vašich zásobách chybět:
Udržitelné nakupování podle plánu
Starý dobrý nákupní seznam vám usnadní život a pomůže vám nakupovat udržitelně.
Dokonalý nákupní seznam ve čtyřech krocích
- Co vás tento týden čeká: Pracujete z domova? Cestujete služebně? Berete si s sebou krabičku na svačinu? Všechny tyto úvahy pomáhají při plánování a výběru toho, co koupit.
- Sestavte si týdenní plán: Na začátku týdne byste si měli promyslet jídelníček. Je dobré začít s ingrediencemi, které již máte doma.
- Napište si nákupní seznam: Udělejte si předem malou inventuru a poznamenejte si všechny potraviny, které vám ještě chybí, abyste si mohli připravit jídlo na celý týden.
- Přizpůsobte seznam supermarketu: Ušetříte si spoustu času a nervů, pokud budete nakupovat vždy ve stejném, ideálně udržitelném supermarketu.
Vědomě se zásobte
Snažte se mít doma vždy určitý základní sortiment potravin, nejlépe dobře uskladněný v krabicích nebo v lednici či mrazáku. Pravidelně kontrolujte, které potraviny se blíží době expirace.Tyto základní zdravé ingredience by neměly ve vašich zásobách chybět:
- Zdroje bílkovin: Luštěniny, obilné výrobky, ořechy, sýry.
- Zdroje sacharidů: Těstoviny, brambory, rýže
- Tuky: Ořechy, semena, řepkový olej.
- Ovoce a zelenina: Sušené ovoce, sezónní ovoce a zelenina, mražená zelenina.
- Omáčky: Nakrájená rajčata, kokosové mléko.
- Koření: Sůl a pepř, zeleninový vývar, sójová omáčka.
Neplýtvejte potravinami
Vyhazování potravin je nejen (ekologický) hřích, ale také plýtvání penězi. Udržitelné nakupování a pečlivé hospodaření s potravinami není tak složité.Zde je několik tipů, jak se vyhnout plýtvání:
- Napište si nákupní seznam a držte se ho.
- Sledujte datum minimální trvanlivosti, ale spoléhejte také na svůj čich, chuť a zrak.
- Než se potraviny začnou kazit, připravte si jednou nebo dvakrát týdně zbytky jídla.
- Zmrazte zbytky nebo věci, kterým brzy vyprší doba použitelnosti.
- Zaznamenávejte si věci, které končí v odpadcích, abyste viděli vzorec toho, co pravidelně vyhazujete, a mohli tomu v budoucnu zabránit.
- Zbytky jídla skladujte ve vzduchotěsných nádobách v chladničce.
- Nedotýkejte se jídla (např. okurky) prsty nebo lžičkou, kterou jste již olízli.
- Nastavte teplotu v chladničce na 4 °C. V porovnání s teplotou 8 °C vydrží potraviny téměř dvakrát déle.